Brzeg wschodni, Lecco i strefa środkowa
Brzeg wschodni jeziora, rozciągający się od płaskich bagien na północy do lewej odnogi Como, Lago Lecco, leżący u podnóża postrzępionego masywu Monte Rosegone, jest mniej słoneczny i dlatego mniej popularny od zachodniego. Za to trójkątny odcinek lądu między dwoma odnogami Como, strefa środkowa, posiada bujniejszą roślinność, jest bardziej nasłoneczniona i poza tłocznym wybrzeżem ma w głębi wiele cichych wiosek i trzy jeziora. Wybrzeże wschodnie dysponuje skromniejszą bazą turystyczną, a istniejące ośrodki, z wyjątkiem Colico, Bellano i Varenny na głównym brzegu i Bellagio na cyplu strefy środkowej, gdzie zatrzymują się statki i wodoloty, są raczej trudno dostępne.
Część północna
Na samym końcu wschodniego brzegu jeziora znajduje się ostatni przystanek na trasie statków wzdłuż Como, mały ośrodek przemysłowy COLICO, którego jedyną atrakcją jest leżące na cyplu półwyspu, tuż przy przystani statków, odrestaurowane XI-wieczne opactwo Abbazia di Piona.
Stąd statki i wodoloty płyną dalej na południe, zatrzymując się m.in. w malutkim, specjalizującym sie w produkcji jedwabiu i bawełny miasteczku BELLANO. Z pobliskich gór wypływa stromym wąwozem szumiąca głośno rzeka, którą można podziwiać z wysokości chwiejnych kładek (Wielkanoc-IX czw.-wt. 9.30-12.30 i 13.20-17.30).
Położona bardziej na południe VARENNA jest najważniejszą wioską na wschodnim wybrzeżu. Udekorowane statuami umieszczonymi w cieniu drzew cytrusowych ogrody Villa Monastero (codz. 9.00-12.00 i 14.00-17.00, w szczycie sezonu do 19.00) nie są tak wspaniałe i popularne, jak ogrody na brzegu wschodnim.
Największą atrakcją Varenny jest natomiast jedna z najkrótszych rzek Włoch, 250-metrowej długości Fiumelatte, której pieniące się wody mają barwę mlecznobiałą. Do tej pory nie odkryto tajemnicy koloru wody, ani przyczyny nagłego wypływu rzeki w końcu marca i równie gwałtownego jej zamierania w końcu października. Z Varenny można też udać się do wzniesionego podobno przez królową Longobardów, Teodolindę, Castello di Vezio, skąd rozciągają się wspaniałe widoki.
Hotele w Varennie nie są tanie, z wyjątkiem stojącego przy przystani statków Cavallino (•0341/830223), który oferuje pokoje dwuosobowe za 34 OOOL, ale w sezonie nie ma większych szans na wolne miejsce. Pobliski, bardziej wytworny Olivedo (•0341/830115), żąda za pokój dwuosobowy już 43 OOOL.
Strefa centralna: Bellagio
Widoki z trójkątnego obszaru pomiędzy dwoma odnogami jeziora, zwłaszcza z najelegantszego ośrodka wypoczynkowego nad Como, BELLAGIO, są niezrównane. W tym małym miasteczku znajdują się pomalowane ochrą hotele z balkonami oraz niewielka, wysadzana cyprysami przystań dla jachtów. W położonej na wzgórzu, wzniesionej na miejscu jeszcze innej willi Pliniusza, Villi Serbelloni, najbardziej odczuwa się nieco angielski urok Bellagio. Willa była kiedyś ulubionym miejscem wypoczynku różnych europejskich monarchów i nietrudno wyobrazić ich sobie spacerujących wśród grot i posągów niezwykle bogatego ogrodu i podziwiających widoki na obie odnogi jeziora. Wspaniale udekorowane freskami wnętrze jest zamknięte dla zwiedzających, ale grupy oprowadzane są po ogrodzie dwa razy dziennie (15 IV-15 X, codz. z wyj. pn. 10.00 i 16.00). Pod wzgórzem stoi wytworny hotel, który także nazywa się Villa Serbelloni, a gościli w nim m.in. odpoczywający po wojnie (w końcu 1945 roku) Churchill oraz John Kennedy. Sąsiadująca z Lido, otoczona tarasami obsadzonymi cyprysami, egzotycznymi ogrodami, neoklasyczna Villa Melzi posiada zbiór rzeźby egipskiej.
W Bellagio najlepiej zatrzymać się w Giardinetto, Via Roncati 12 (031/950168), który dysponuje nieskalanej czystości pokojami dwuosobowymi oraz ogrodem nadającym się na piknik. Roma, Via Salita Grandę 6 (*031/950424), ma ładne pokoje z widokiem na jezioro, ale kosztują one 50 OOOL, za pokój trzyosobowy bez łazienki płaci się 40 OOOL.
Lecco
Najbardziej malowniczo wygląda LECCO wczesnym rankiem od strony jeziora, gdy wpływa się do niego statkiem z Bellagio. Nasłonecznione zbocza wybrzeża zachodniego wydają się należeć do innego świata, a przemysłowy kompleks Lecco kryje się w cieniu granitowych gór. Samo niezbyt atrakcyjne miasto znajduje się w pobliżu dobrze nadających się do wycieczek terenów górskich. Posiada też wystarczająco rozwiniętą sieć połączeń kolejowych: pociągiem można dojechać stąd do Mediolanu i Bergamo oraz wzdłuż wschodniego brzegu Como przez Varennę do Sondrio w Valtellina.
W mieście większość zwiedzających skupia uwagę na bazylice, która szczyci się posiadaniem namalowanych pod wpływem Giotta XIV-wiecznych fresków, oraz na domu rodzinnym Alessandro Manzoniego, autora jednej z wielkich powieści XIX wieku, Narzeczeni, Villa Manzoni na Via Amandola, gdzie mieści się muzeum (wt.-sb. 10.00-12.30 i 14.30-17.30, nd. 10.00-15.00).
Powyżej Lecco, przy końcu drogi, która prowadzi do MALNAGA, znajduje się dolna stacja kolejki funivia, która wywozi pasażerów na Piani d’Erna, skąd dalej w góry wiodą szlaki turystyczne (można też wyjść tam pieszo ścieżkami # 1, # 7 i # 18). Do innego punktu, gdzie rozpoczynają się szlaki, Piani Resinelli, dojeżdża się autobusem sprzed dworca.
Turyści piesi najchętniej zatrzymują się w schronisku młodzieżowym w małej wiosce Germanedo przy Via Filanda 9 (0341 /494509), w pobliżu kolejki i szlaków na Piani d’Erna. Dla chcących zatrzymać się w centrum miasta najlepszy jest mieszczący się nad barem-restauracją o tej samej nazwie hotel Brambila, na Via Pescatori (przecznica Via Corti; autobus # 1; • 0341/368330), gdzie dość zaniedbane pokoje dwu- i trzyoosobowe kosztują 30 OOOL. Do jedzenia najlepiej kupić dobre i niedrogie kanapki lub ciepłe dania w Alpinista, na początku Via Fratelli Cairoli.