Golfo di Spezia
Mimo że La Spezia jest dużym portem i miastem stoczniowym, zatoka Golfo di Spezia nie zatraciła swojego piękna, gdyż obszar zajęty przez bardzo rozwiniętą linię brzegową, półwyspy i wysepki, okazał się wystarczająco duży, aby uniknąć zdominowania przez tutejszy przemysł ciężki. Nawet jeśli hotele gdzie indziej są przepełnione, w La Spezia jest zwykle jeszcze dużo wolnych tanich pokoi. Jeśli jednak ma się wybór, lepiej zatrzymać się w jednej z małych, podmiejskich miejscowości, do których po szalenie krętych drogach kursują autobusy. Z jednej strony zatoki na spiczastym półwyspie leży Portovenere, wzdłuż wybrzeża po drugiej — San Terenzo, Lerici i Tellaro.
La Spezia
Większość przewodników albo zupełnie pomija LA SPEZIA, albo poświęca jej tylko kilka krótkich komentarzy. Już pierwszy rzut oka na miasto wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. La Spezia nie wyróżnia się ani wyjątkową architekturą, ani dziełami sztuki, nikt też nie przyjeżdża tu podziwiać tego co miasto naprawdę ma, tzn. wielkiego portu handlowego, największej bazy marynarki wojennej we Włoszech, czy szpecących krajobraz zakładów petrochemicznych i kamieniołomów. Trzeba jednak przyznać, że La Spezia, ze swoim ożywionym rynkiem towarowym, jest miastem, które żyje rzeczywiście, a nie tylko dla turystów. Ponieważ główną atrakcją jest tu malowniczość otaczających miasto wiosek, zwłaszcza sąsiedztwo Cinąue Terre od północy, tanie hotele i restauracje w La Spezia ułatwiają ich zwiedzanie.
Rozbudowana wokół miejsca, gdzie wcinająca się w głąb lądu zatoka tworzy bardzo ostry kąt, La Spezia wydaje się wciśnięta między zbocza wzgórz i morze. Pozycja ta od dawna była wykorzystywana dla celów strategicznych, co widać po liczbie zbudowanych przez genueńczyków na okolicznych wzgórzach zamków. Spełniały one funkcję pierwszych fortyfikacji miejskich, ale dużą bazę wojskową i morską stworzył tu dopiero Napoleon. Obecność floty w porcie uczyniła miasto jednym z ważniejszych celów wojennych w czasie II wojny światowej, co, jak łatwo zgadnąć, przyniosło alianckie bombardowania. Odbudowane po wojnie centrum jest raczej nieciekawe, z wyjątkiem nowoczesnej, ukończonej w roku 1974 katedry, której śmiała architektonicznie biała wieża w stylu „minimal art” odznacza się na tle górzystego krajobrazu.
Tradycyjną architekturę posiada w La Spezia tylko wzniesiony w XIV, a przebudowany po rozszerzeniu murów miejskich w XVII wieku kościół Santa Maria. Fasada tej mieszczącej się na rogu Piazza Giulio Beverini budowli składa się z interesujących w swojej dekoracyjnej powściągliwości białych i czarnych pasów.
W pobliżu kościoła znajduje się Arsenale, podstawowy raison detre miasta. Ta ukończona w roku 1869 budowla zajmuje ogromny teren w południowej części La Spezia. Wejście do Arsenału znajduje się na Piazza Chiodo, ale wizyta wymaga złożenia pisemnego, szczegółowo uzasadnionego podania do dyrektora kompleksu. Znajdujące się na tym samym placu Museo Navale (wt.-czw. i sb. 9.00-12.00 i 14.00-18.00; 2000 L) posiada pamiątki po bitwach, modele statków i figury dziobowe sięgające XVI wieku, natomiast Museo Civico, Via Curtatone 9 (pomiędzy Arsenałem a Stazione Centrale; wt.-sb. 9.00-13.00 i 15.00-19.00, nd. 9.00-13.00), znaleziska archeologiczne ze wschodniej Ligurii, z których najbardziej uderzające są wyryte na pochodzących z epoki brązu i żelaza kamiennych tabliczkach (stele) proste twarze.
Szczegóły praktyczne
Przed stacją kolejową, położoną w najwyższym punkcie miasta, znajduje się jeden z ważniejszych w mieście przystanków autobusów. Inne to rynek (Piazza Cavour) i Piazza Chiodo, z którego odjeżdżają autobusy ATC do Val di Magra, Val di Vara i różnych punktów w Toskanii (informacja •0187/503123).
W sezonie letnim między La Spezia a Bastią na Korsyce kursują promy należące do firmy Corsica Ferries (Molo Italia; • 0187/21282). Połączenia do Lerici, Portovenere, Cinque Terre i na wyspy Palmaria i Tino obsługiwane są przez dwie, usytuowane na Banchina Revel, firmy: Collegamenti Marittimi (• 0187/503123 i Battellieri del Golfo (*0187/28066) oraz przez Navigazione Golfo dei Poeti na Molo Italia (•0187/508334). Szczegóły połączeń podane są na końcu rozdziału.
Listą hoteli i planem miasta dysponuje biuro EPT, Via Mazzini 47, położone nad morzem na trasie większości autobusów . Generalnie pokoje nie są drogie (najtańsze hotele skupione są w pobliżu stacji), ale w sezonie nie należy przyjeżdżać późno w ciągu dnia, gdyż może nie być już wolnych miejsc. Po lewej stronie stacji, na Via Fiume stoją hotele Firenze & Continental (w 0187/31248) i Parma (•0187/20754), w których pokój kosztuje ok. 35 000 L. O ok. 10000 L tańszy jest hotel Flavia, Vicolo dello Stagno 7 (• 0187/27465).
Na odbywającym się codziennie w zadaszonym pomieszczeniu na Piazza Cavour targu można zawsze kupić coś do zjedzenia (w soboty rano targ urasta do kolosalnych rozmiarów). Restauracje skupiają się w rejonie między Via del Prione i Arsenałem (na prawo — patrząc w stronę morza). Ceny są dosyć niskie dzięki klienteli, która składa się głównie z odbywających służbę wojskową marynarzy. Farinatę sprzedają liczne, prowadzące handel na wynos punkty, a także kilka pizzerii, np. Giulio na Via San Agostino (przy rogu Via del Prione). Kuchnia morska i pesto dominuje w jadłospisach trattorii. Dobra jest w tym zakresie np. Da Sandro, Via del Prione 268, a już nie do pobicia, choć ceny dochodzą do 50000 L na głowę, jest La Posta, Via Don Minzoni 24 (•0187/34419; zamkn. sb. i nd.).