Via XX Settembre
Przez samo centrum handlowej Genui biegnie Via XX Settembre. Jest to otoczona dużymi domami towarowymi i drogimi sklepami ulica, gdzie kawiarniane stoliki pod arkadami oświetlone są delikatnym blaskiem neonów. Jedna z tych kawiarni, Tonitto, jest ulubionym miejscem genueńskiej młodzieży. Sklepy, usytuowane w bocznych uliczkach wokół Stazione Brignole i Piazza Colombo, specjalizują się w miejscowych frykasach. Podobny charakter posiada kryty targ Mercato Orientale (pn.-sb.). Mieści się on w połowie długości ulicy, w dawnych krużgankach klasztoru augustianów.
W pobliżu stacji kolejowej, przy małym parku, leży Piazza della Vittoria. Jest to oszałamiająco biały plac zbudowany w okresie faszyzmu. Stąd odjeżdżają podmiejskie autobusy, które jadą pod górę i na Piazza Corvetto wjeżdżają w tunel pod obfitującym w sztuczne wodospady i groty wzgórzem Villetta di Negro. Na szczycie tego wzgórza mieści się Museo d’Arte Orientale E. Chiossone (wt.-sb. 9.00-13.00 i 15.00-18.00; 2000 L). Muzeum obejmuje zbiór sztuki orientalnej, w tym m.in. XVIII-wieczne obrazy i rzeźby, oraz wystawę broni samurajów. Sam Piazza Corvetto jest kłębowiskiem ludzi i samochodów, któremu można wygodnie się przyglądać z ławki w parku albo z okazałej, zbudowanej przez Austriaków na rogu Via Romana XIX-wiecznej kawiarni, Caffe Mangini. Wzdłuż znajdujących się wyżej krętych uliczek stoją głównie domy mieszkalne, choć przy Corso Solferino 39 mieści się ciekawa kolekcja sztuki przedkolumbijskiej, Museo Americanisto F. Lunardi (wt.-sb. 9.30-12.00 i 15.00-17.30, nd. 15.00-17.30; 2000 L). Ze Stazione Brignole dojeżdża tu autobus # 33.
Poza centrum: Albaro, Boccadasse, wzgórza i Staglieno
Na końcu długiej ulicy Corso Italia, biegnącej wzdłuż wybrzeża i sięgającej aż za tereny wystawy Fiera, znajduje się popularne rekreacyjne przedmieście Genui, zwane Albaro (autobus # 41 ze Stazione Principe). Można tu uprawiać jogging, spacerować, odpoczywać czy — siedząc przy kawiarnianym stoliku — oglądać zachód słońca. Prywatne plaże pobierają niewielką opłatę za korzystanie z przebieralni i pryszniców, a jeśli ktoś nie lubi morza, w pobliżu jest również odkryty basen, Via O. de Gaspari 39.
Z Albaro do Boccadasse można przejść pieszo lub podjechać autobusem # 31 (z Piazza de Ferrari). W tym dawniej samodzielnym, a obecnie należącym do Genui porcie rybackim można i dzisiaj zobaczyć wyciągnięte na żwirową plażę łodzie i rozwieszone między oknami, suszące się sieci. Można też odwiedzić kilka sklepów o artystycznych ambicjach.
Gdy w Genui zabrakło miejsca na dalszą rozbudowę, zaczęto wyrąbywać działki budowlane w skale na okolicznych wzgórzach. Ta amfiteatralna struktura widoczna jest jak na dłoni z okien kolejki linowej wolno wznoszącej się pośród domów mieszkalnych do Sant’Anna . Dolna stacja tej kolejki znajduje się między dwoma tunelami drogowymi na Piazza del Portello. Z Galeria Garibaldi kursują — podobną trasą — wyłożone drewnem wagoniki innej kolejki. W obydwu kolejkach obowiązują zwykłe bilety autobusowe.
Sama jazda kolejką (jeżeli jest ona czynna, co nie jest takie częste) należy do ciekawszych przeżyć, ale reklama widoków ze wzgórz Righi jest znacznie przesadzona. O wiele bardziej warto pojechać na Cmentarz Staglieno położony po drugiej stronie doliny. Cimitero di Staglieno jest prawdziwym miastem umarłych: neok-lasyczne arkady i marmurowe schody wiodą ku otoczonemu grobowcami i cyprysami panteonowi. Jedna z bardziej sentymentalnych historii na tym cmentarzu wiąże sie ze statuą na grobie Cateriny Campdonico. Przez całe swoje życie sprzedawała ona orzechy, a wszystkie oszczędności przeznaczyła na takie uwiecznienie swojej postaci. Poniżej wyryty jest wiersz opowiadający o tym, jak Caterina sprzedawała orzechy i w słońce, i w deszcz, ażeby zarobić na życie i móc przekazać swoją podobiznę przyszłym pokoleniom.
Evelyn Waugh nazwał Staglieno „muzeum sztuki mieszczańskiej z połowy XIX wieku”, ale przybysze zabierają stąd ze sobą przede wszystkim wspomnienie melancholijnej atmosfery tego miejsca. Służy ono nadal jako ważny cmentarz genueński i ludzie przychodzą tutaj, by odwiedzić i oczyścić groby rodziny i znajomych. Kursuje tu autobus # 34 z Piazza Annunziata lub Piazza Corvetto, oraz autobusy # 14, # 48 i # 50 ze Stazione Brignole.