Gdzie jechać

Gdzie jechać

Przewodnik WŁOCHY obejmuje prowincje na północ od Rzymu, (z Rzymem i Lacjum włącznie) z wyjątkiem Umbrii i Marche. Jest to najbardziej znany i najczęściej odwiedzany region Włoch. Piemont i Lombardia, na północnym zachodzie, stanowią najmniej włoską część kraju, a Turyn i Mediolan, są największymi i najbogatszymi miastami włoskimi. Południowe krańce tych regionów (szczególnie Lombardia) sa płaskie i nieciekawe krajobrazowo, ale obecność gór na północy nadaje krajobrazowi bardziej wyrazisty charakter. Króluje tam narciarstwo i turystyka piesza, a otoczone górami jeziora Lombardii są tradycyjnym regionem turystycznym. Liguria, mały region nadbrzeżny na południe od Piemontu, znana jest od dawna jako „włoska Riviera“ i dlatego przez większość sezonu letniego pełen jest spragnionych słońca plażowiczów. Mimo to jest to piękny odcinek wybrzeża, a stolica tego regionu, Genua, jest ruchliwym, posiadającym długą tradycję morskim portem.

Większość najpiękniejszych gór położona jest w dwóch małych regionach. Na północno-zachodnim krańcu Włoch znajduje się otoczony najwyższymi szczytami Alp (Matterhorn i Mont Blanc), mały, dwujęzyczny region Valle d’Aosta, gdzie mieszczą się jedne z najpopularniejszych ośrodków narciarskich. Trydent-Górna Adyga na wschodzie jest drugim dwujęzycznym regionem, który im bliżej granicy państwa tym bardziej przypomina Tyrol. Zaczyna się tu łańcuch górski Dolomitów, w którym znajduje się największy park narodowy we Włoszech, Stelvio, z jednymi z najwspanialszych krajobrazów. Dolomity ciągną się także wzdłuż północno-wschodnich regionów Wenecji i Friuli Wenecji Julijskiej, chociaż tam uwagę turystów przyciąga oczywiście sama Wenecja. Jest to miasto wyjątkowe, a jego sława nie jest wcale przesadzona, co oznacza, że nie ma tam szans na samotność. Jeżeli ktoś nie lubi tłumów, może zwiedzić szereg położonych niedaleko, historycznych miast. Werona, Padwa i Vicenza są interesujące same w sobie, chociaż oczywiście przyćmione przez bogactwo Wenecji. Położony na południe region Emilia-Romania znalazł się w centrum powojennego rozwoju przemysłowego Włoch i dlatego stopa życiowa jest tu taka sama jak w Piemoncie i Lombardii, chociaż, co dziwne, był on do niedawna jednym z głównych ośrodków partii komunistycznej. Wybrzeże tego regionu jest bardzo popularne we Włoszech, a Rimini jest jednym z najbardziej znanych, choć mało wytwornych miejscowości letniskowych. Lepiej więc ominąć tutejsze plaże i zwiedzić prastare budowle Rawenny, Ferrary i Parmy. Natomiast stolica regionu, Bolonia jest jednym z najruchliwszych, choć najmniej docenionych przez turystów miast.

Toskania, z pofałdowanym krajobrazem i pełnymi arcydzieł sztuki miastami — Florencją, Pizą i Sieną i najbardziej odpowiada popularnemu obrazowi kraju przyciąga zawsze całe rzesze turystów. Lacjum daje już przedsmak Południa. Ostre krajobrazy tego w większości biednego i zapomnianego regionu, kontrastują z łagodniejszym pięknem innych regionów środkowych Włoch. Faktycznym punktem centralnym Lacjum jest Rzym, stolica Włoch i jedyne miasto w kraju, które nie należy ani do północy ani do południa, a jego mieszkańcy z dumą odcinają się od antagonizmów między tymi częściami kraju. Nie ma drugiego takiego miejsca jak Rzym: jest to wspaniałe miasto, a jego zabytki przewyższają wszystkie inne włoskie miasta.

Klimat i kiedy jechać

Klimat Włoch jest jednym z korzystniejszych na świecie: lata są tu zwykle ciepłe i suche a zimy łagodne. Istnieją jednak duże różnice pomiędzy regionami. Część północna kraju ma klimat bardziej umiarkowany, a południowa, bardziej śródziemnomorski. Lata są gorące i suche wzdłuż wybrzeży (zwłaszcza na południu), a chłodne na obszarach górzystych, głównie w Alpach i Apeninach. Zimy są łagodne na południe od Rzymu, ale na północy mogą być prawie tak zimne jak w Polsce. W styczniu szczególnie mogą dać się we znaki zimne i wietrzne równiny Lombardii i Emilii-Romanii.

Jeżeli planujesz odwiedzenie rejonów popularnych wśród turystów (zwłaszcza kąpielisk), unikaj lipca i sierpnia, gdyż panują wtedy upały, a plaże są najbardziej zatłoczone. W sierpniu Włosi wyjeżdżają na wakacje i dlatego ścisk w miejscowościach wypoczynkowych jest wtedy największy, a główne miasta turystyczne, Rzym, Florencja czy Wenecja, nabierają wtedy nieco sztucznego charakteru, gdyż praktycznie jedynymi ludźmi, których można tam wtedy spotkać są turyści. Tak więc najlepszymi porami na odwiedzenie Włoch ze względu na pogodę oraz zatłoczenie są okresy od początku kwietnia do końca czerwca, oraz od początku września do końca października. Jeśli planuje się pływanie w morzu, trzeba pamiętać, że poza miesiącami letnimi wystarczająco ciepłą wodę można znaleźć tylko na południu kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *