Chiavari i okolice
Od głównej drogi z Rapallo do Chiavari odchodzą oznaczone drogowskazami, prowadzące do małych morskich zatoczek ścieżki (przy którejkolwiek z nich można poprosić kierowcę autobusu o zatrzymanie się). Dalej niesamowicie kręta szosa odchodzi nieco w głąb lądu i dochodzi do ZOGLI. Jest to wioska, której mieszkańcy już w średniowieczu rozpoczęli produkcję dekoracyjnego aksamitu, a w wiekach późniejszych dostarczali go całej Europie. Niektóre rodzaje aksamitu (np. złotoczerwoną Palmę Genueńską) wytwarza się tu nadal do dekoracji wnętrz. Cały ten region znany jest z wyrobu tekstyliów. Położone wyżej w górach miasteczko LORSICA w dalszym ciągu produkuje wspaniałe adamaszki, z których wiele można zobaczyć w pałacach Genui.
W porównaniu do skalistego i poszarpanego brzegu morza w innych bardziej na północ położonych miejscowościach, wybrzeże w CHIAVARI jest płaskie. Nie posiada ono żadnych charakterystycznych cech poza kamienno-betonowymi falochronami, które oddzielają przystań od piaszczystej i żwirowej plaży. Rzymianie nazwali to miejsce Clavarium (Klucze), z powodu łatwego stąd dostępu do położonych w głębi lądu dolin. Miasteczko pozostaje nadal dobrym punktem wypadowym dla wycieczek po górach. Dworce, autobusowy i kolejowy, znajdują się obok siebie przy Corso della Liberta, głównej ulicy Chiavari. Przecina ona sieć średniowiecznych uliczek z podcieniami, pod którymi mieszczą się sklepiki spożywcze i bary. Pełno tu także punktów wyrobu ozdobnych frędzli, która to — tradycyjna na Wschodzie — umiejętność została kiedyś zaszczepiona w miasteczku przez miejscowych marynarzy.
Usytuowane przy jednej z przecznic od Corso, Civico Museo Archeologico, Via Costaguta 2 (wt.-czw. 9.00-13.00, pt.-nd. 14.00-19.30; wstęp wolny), posiada m.in. szczegółowe wykresy, tłumaczące takie pojęcia, jak „krzesiwo o potrójnym grocie” itp., oraz eksponaty przywiezione z leżącej na skraju miasteczka ogromnej nekropolii z VII i VIII wieku.
Lavagna
Drugi brzeg rzeki Entella zajmuje mniejsze i brzydsze od Chiavari miasteczko LAVAGNA. Nazwa (po włosku „tablica”) pochodzi od wydobywanego zjaskinii na Monte San Giacomo łupku, używanego w Ligurii do budowy większości pokrytych pasami kościołów. Jedynym dniem, kiedy w Lavagnie dzieje się coś interesującego jest 14 sierpnia. Organizuje się wtedy zabawę, która polega na losowym kojarzeniu par. Odbywa się ona na pamiątkę sławnego XIII-wiecznego ślubu, zawartego przez Opizzone Fieschi i Biancę dei Bianchi. Setki chętnych zjawiają się wtedy na rynku po swoją porcję gigantycznego Torta dei Fieschi, a każdy uczestnik tego corocznego wesela zobowiązany jest odszukać w tłumie nieznanego sobie partnera, z którym złączył go los, a raczej sprzedawca biletu (każdy bilet posiada swój odpowiednik). Szukanie partnera prowadzi czasami, według zapewnień biura turystycznego, „do powstania trwałych związków”.
Dwa kilometry na północ wznosi się Basilica di San Salvatore dei Fieschi (dojazd autobusem z Lavagny lub Chiavari). Trudno zauważalna z głównej drogi, góruje nad pełną sadów owocowych rolniczą doliną. Bazylika to przepiękny, zamknięty w kwadracie murów, kompleks budowli romańskich i gotyckich, ozdobiony pod okapem pogańskimi jeszcze symbolami.
W drodze do Santo Stefano d’Aveto
Do SANTO STEFANO D’AVETO prowadzi droga z Rapallo oraz z Chiavari. Obydwie one biegną przez odizolowane od świata wioski i wśród całkowicie, aż do granicy śniegu, pokrytych tarasami zboczy. Na niższych tarasach uprawiane są winorośle, a wszędzie wyrastają niecodzienne, mające chronić siano przed deszczem, trzcinowe baldachimy, wyglądem przypominające szałasy. Okolica, zwłaszcza rejon REZZOAGLIO i CERISOLA, sprzyja turystyce pieszej, a botaników zainteresuje z pewnością rezerwat La Riserva dell Agoraie, położony na północnych zboczach Monte degli Abeti (1543m). Utworzono go wokół trzech jezior, gdzie znaleźć można rzadkie okazy roślin oraz przechowane w lodowatej wodzie drzewa sprzed dwu i pół tysiąca lat. Samo Santo Stefano jest największą z tutejszych miejscowości wypoczynkowych, oraz ośrodkiem narciarstwa i turystyki. Posiada także dwa jednogwiazdkowe hotele, Geno\ese, Piazza del Mercato 9 (*0185/98050; pokoje 25000 L) i San Lorenzo, Via Marconi 26 (*0185/98008; kilka tysięcy droższy).