Certosa di Pavia
Do Certosa di Pavia można dojechać z Mediolanu lub z Pavii autobusem albo pociągiem. Najczęściej kursują autobusy: co godz. odjeżdżają z Piazza Castello w Mediolanie lub sprzed stacji kolejowej w Pavii i wysadzają turystów w odległości 15 min. spaceru od opactwa. Natomiast wysiadłszy z pociągu, należy przed budynkiem stacji skręcić w lewo i iść wzdłuż murów Certosa, aż dojdzie się do wejścia (także 15 min.).
Certosa di Pavia – V- VIII wt.-nd. 9.00-11.30 i 14.30-20.00; III-IVi IX-X wt.-nd 9.00-11.30 i 14.30-17.00;XI-II wt.-nd. 9.00-11.30 i 14.30-16.00; wstęp wolny.
Certosa di Pavia, znajdująca się 10 kilometrów od Pavii, wzniesiona na zlecenie Gian Galeazzo Viscontiego w roku 1396, jako mauzoleum rodziny, jest jednym z najokazalszych klasztorów w Europie, gdyż zamiarem Viscontich była budowa kościoła na wzór gotyckiej katedry w Mediolanie. Roboty trwały z górą sto lat i w momencie ich ukończenia dominujące poglądy na sztukę były już inne, co więcej, Viscontich zastąpili Sforzowie. Niemniej, wyznaczony do zakończenia dzieła architekt Amadeo uczynił to z klasą: fasada udekorowana jest fantazyjnie inkrustowanym marmurem, skręconymi kolumnami i fryzami, które bardziej głoszą chwałę rodów finansujących budowę kompleksu, niż kontemplacyjnego zakonu kartuzów, dla którego obiekt był przeznaczony.
Opactwo leży na końcu wysadzanej drzewami alei, która stanowiła część ciągnących się aż do zamku w Pavii dawnych terenów myśliwskich Viscontich. Równie imponujące jak fasada gotyckie wnętrze kościoła zwiedzić można bez przewodnika.
Wśród malowideł, posągów i sklepień, tworzących wrażenie przepychu sali balowej, warto odszukać dwa arcydzieła sztuki renesansowej, groby Lodovica Sforzy, zwanego II Moro i Gian Galeazzo Viscontiego. Zwiedzenie pozostałej części opactwa wymaga przyłączenia się do grupy z przewodnikiem (włoskim). Kompleks obchodzi się przez nieco ponad godzinę, a oprowadza po nim jeden z kartuzów, którego specjalnie w tym celu zwolniono z surowego ślubu milczenia.
Najpierw przechodzi się przez zdobione piękną terakotą małe krużganki, których punkt centralny stanowi symetryczny ogród z fontanną. Dalej mija się wielkie krużganki, co prawda mniej interesujące z artystycznego punktu widzenia, ale dające pewien obraz życia mnichów: z trzech stron otaczają je cele zakonników, z których każda składa się z dwóch pokoików, kaplicy, ogrodu i loggii oraz sypialni na piętrze.
Otwory, znajdujące się z boku drzwi każdej celi, umożliwiają dostarczanie mnichom jedzenia bez konieczności porozumiewania się. Jest tu także ozdobiony freskami na suficie refektarz, w którym zakonnicy spożywają niekiedy wspólne posiłki. Umieszczona jest w nim ambonka, z której w czasie tych milczących spotkań czytane są fragmenty Biblii. Wreszcie warto wstąpić do sklepu klasztornego ze sławnym likierem (Chartreuse), miodem, czekoladą i pamiątkami. W kiosku przed wejściem można spróbować różnych rodzajów likieru (zielony jest mocniejszy od żółtego).
Pavia – Szczegóły praktyczne: gastronomia i życie nocne
Bar Haiti na Corso Cavour jest dobrym miejscem na ranną kawę, cappuccino czy ciastka. Szybkie śniadanie, smaczne kanapki, pizze czy słodkie ciasteczka można zjeść w Medagliani (na Corso Cavour i Corso Garibaldi), natomiast mając ochotę na coś naprawdę dobrego, trzeba odwiedzić mieszczącą się w piwnicy Pasticceria Demetrio przy Via Guidi (między Piazzale Stazione a Corso Mazzini).
Bar Yittoria, Strada Nuova 8, to dobra i przestronna paninoteca, w której jest około setki różnych rodzajów kanapek do wyboru. Dania bardziej obiadowe serwuje przytulny Bar del Senatore na Via del Senatore (przecznica Corso Cavour).
Pavia szczyci się swoją kuchnią, co sprawia, że większość restauracji jest tu droga. Są jednak wyjątki: Pizzeria Toscana, Via Cardano 6 (przecznica Strada Nuova), oferuje pizzę na metry, a Piedigrotta, koło kościoła na końcu Via Teodolinda, ma dobre, niedrogie pizze i dania mączne. Nieco droższa, ale wspaniale położona (po drugiej stronie rzeki Ticino), jest Osteria della Malora.
Plakaty rozlepiane na mieście informują o najnowszych wydarzeniach kulturalnych. W czasie roku akademickiego odbywają się pokazy filmów zagranicznych, a w I poł. września festiwal koncertów, imprez folklorystycznych i parad, Settembre Pavese. Można też odwiedzić dwa położone w centrum kluby: Cafe Insomnia na Vicolo San Sebastiano (przecznica Strada Nuova) i Docking, Via Rezia 42.